Przyjaciel domu

Przyjaciel człowieka, tak to nikt inny jak pies. Każdego dnia wstając rano wiesz, że nie opuści Cię, obudzi, zamerda ogonem, a gdy jest źle będzie się łasił. Czy psy mają wpływ na zdrowie człowieka? Jak najbardziej, odpowiedź brzmi jednoznacznie i znana jest już od wielu lat.

Psy a zdrowie człowieka

Specjaliści na całym świecie są zgodni, potwierdzają, że kontakt z czworonogiem ma bardzo pozytywny wpływ na fizyczne, a także psychiczne zdrowie. Pies w domu to nieodłączny element, wspomaga chorych, a ostatnimi czasy coraz popularniejsza staje się dogoterapia. Co to w ogóle jest? Jak oddziałuje na nasze zdrowie? Warto się zastanowić, przybliżyć tę kwestię.
Wielu specjalistów analizowało zachowania psów, wnioski są bardzo proste, nie powinny nikogo zaskoczyć. W kilku słowach wyjaśniane jest, że opiekunowie czworonogów mają mniej problemów zdrowotnych, a także u tych osób choroba wieńcowa przebiega łagodniej. Posiadanie psa wywiera korzystny wpływ na układ krążenia, obniża ciśnienie krwi oraz co ciekawe redukuje poziom cholesterolu i trój glicerydów we krwi.
Dlaczego akurat działa w taki sposób? Wyjaśniając w wielkim skrócie, osoby, które posiadają psa są w lepszej formie fizycznej. Spowodowane to jest regularnymi spacerami oraz zabawą z podopiecznym.

Dogoterapia

Efekt jest oczywisty, poprawa zdrowia fizycznego i psychicznego. Bardzo bliska relacja z pupilem pozwala opiekunom czuć się znacznie lepiej, szybciej sobie radzą ze stresem. Psy przeciwdziałają skutkom stresu, jednak to nie jedyna zaleta czworonogi zmniejszają uczucie izolacji społecznej i samotności. Z punktu psychicznego, życie posiadaczy psów jest dużo weselsze. Terapia pozwala się odprężyć, zapomnieć o zmartwieniach dnia codziennego.

Czy zabawa dziecka z psem jest korzystna?

Pies to bardzo ważna osoba w życiu młodego obywatela. Czworonogi podnoszą poczucie własnej wartości. Dzieci, które w domu swój czas spędzają ze zwierzakiem są bardziej otwarte, samodzielne i odpowiedzialne. Pies obecny w domu pomaga dzieciom w chorobie, szczególnie bywa pomocny, gdy maluch jest niepełnosprawny, chory lub ktoś z bliskich zmarł.
Psy a zdrowie człowieka to odwieczna zagadka, wiele sytuacji jest nadal niewyjaśnionych, jednak jedno jest pewne. Włochaty pupil w domu na pewno przyniesie ukojenie dla duszy i ciała. Zapomnimy o zmartwieniach, może chociaż trochę zaczniemy cieszyć się z własnego życia. Przestaniemy oglądać się za siebie, a co ważne zwiększymy naszą aktywność fizyczną. Co we współczesnym świecie jest bardzo zaniedbywane.

 

You may also like...