Czy dieta grejpfrutowa faktycznie działa?

Dieta grejpfrutowa to moda, która po prostu powraca. Istnieje co najmniej od lat trzydziestych XX wieku i wydaje się, że każde pokolenie w takim czy innym momencie je akceptuje. Istnieje kilka wersji diety, ale wszystkie mają jedną wspólną cechę: zwolennicy ograniczają kalorie i jedzą grejpfrut przy każdym posiłku, a także ograniczoną różnorodność produktów.

Czym dokładnie jest grejpfrutowa dieta

21-dniowa dieta grejpfrutowa polega na jedzeniu grejpfruta do każdego posiłku przez trzy tygodnie. Większość wersji tego planu odchudzania ogranicza również kalorie i wybory żywieniowe.
Osoby na diecie mogą spożywać trzy lub cztery posiłki dziennie, które mogą składać się z grejpfruta i produktów wysokobiałkowych, takich jak bekon, jajka, mięso lub odtłuszczone mleko. Niektóre wersje pozwalają na spożywanie kawy, sałatek i soku pomidorowego. Inne wersje są jeszcze bardziej elastyczne, umożliwiając dietetykom spożywanie beztłuszczowego zwykłego greckiego jogurtu, niskotłuszczowego sera, twarogu, ryb, pełnoziarnistych angielskich babeczek lub truskawek.
Istnieją również wersje, które ograniczają spożycie węglowodanów i zachęcają do spożywania pokarmów bogatych w tłuszcz. Inni po prostu ograniczają kalorie do 800 czy do 1000 kalorii dziennie. Zasady nie są sztywne – wszystko sprowadza się do tego, którą wersję diety stosujesz.

Czy możesz schudnąć na diecie grejpfrutowej?

Zwolennicy diety grejpfrutowej twierdzą, że grejpfrut zawiera enzymy spalające tłuszcz i że można zmniejszyć wagę w ciągu około 12 dni. Jednak twierdzenia te nie mają żadnych dowodów naukowych. Grejpfrut i inne owoce cytrusowe nie spalają tłuszczu z brzucha ani żadnego innego rodzaju tłuszczu. Jeśli schudniesz, prawdopodobnie z innych powodów.
Jak dotąd nie ma badań potwierdzających 21-dniową dietę grejpfrutową lub jej wpływ na zdrowie lub masę ciała. Nie znaleziono również związku między spożyciem grejpfruta a ryzykiem otyłości lub nadwagi. Niektóre badania sugerują, że grejpfrut może ułatwiać utratę wagi, ale żadne z nich nie wspomina o diecie grejpfrutowej. Ponadto większość badań na owocach została przeprowadzona na zwierzęta ch (więc wyniki mogą nie dotyczyć ludzi) lub obejmowały tylko bardzo małe grupy ludzi.

Możesz również polubić…