Czy uzależnienie od seksu może być niebezpieczne ?

Każde uzależnienie jest niezdrowym i niebezpiecznym objawem. Uzależnienie od seksu (tak zwany seksoholizm) to rodzaj uzależnienia bez substancji, w którym występują zachowania patologiczne. Człowiek, który jest uzależniony od seksu przez swój obsesyjny stosunek do seksu, buduje wypaczone relacje, które wpływają na jego nastrój.

Uzależnienie od seksu, jak od alkoholu, narkotyków, czy hazardu, również powoduje stopniowe oddalanie się od rodziny, przyjaciół, a nawet pracy. Mimo pojawiających się wyrzutów sumienia, osoba uzależniona nie ustaje w prowadzeniu często podwójnego życia. Seks jest dla niej sposobem na to, aby pozbyć się stresu, uciec od nieprzyjemnych uczuć, czy bliskich relacji, które nie są jej na rękę.

Dlaczego uzależnienie od seksu jest niebezpieczne?

Uzależnione od seksu osoby często tracą zdolność dokonywania wyborów. Nie potrafią odmawiać, nie znają słowa “nie”. Nie są w stanie kontrolować swoich zachowań seksualnych, tuż po euforii przychodzą wyrzuty sumienia i smutek, który uleczy tylko kolejne zbliżenie. Tak powstaje błędne koło postępującej choroby, która w końcu przejmuje stery w życiu uzależnionego.

Jakie są skutki uzależnienia od seksu?

Osoba uzależniona od seksu, podobnie jak uzależnieni od innych substancji, ponosi konsekwencje zdrowotne, emocjonalne, społeczne i finansowe. W związku z seksoholizmem pojawić się mogą bowiem:

  • zaburzenia seksualne (między innymi: anorgazmia, przedwczesny wytrysk, choroby weneryczne, AIDS, choroba wrzodowa, zaburzenia snu i wycieńczenie organizmu),
  • problemy finansowe związane z drogimi i/lub licznymi prezentami dla kochanek, opłatą prostytutek, pornografii, czy zakupami akcesoriów erotycznych,
  • apatia i zaniedbanie, a także związana z tym niecierpliwość, infantylność oraz roszczeniowość,
  • zaburzenie zdolności koncentracji i ostrości myślenia, co prowadzi zazwyczaj do problemów z pracą,
  • myślenie typu paranoicznego, a nawet mania prześladowcza,
  • tyranizm względem rodziny, przemoc domowa oraz nadużycia seksualne,
  • patologiczny głód, którego nie da się zaspokoić (fizyczne uzależnienie porównywalne do nadużywania kokainy).

Gdzie szukać pomocy?

Uzależnienie od seksu leczyć można jak każde inne zaburzenie tego typu. Pomocy udziela wiele ośrodków, między innymi Oaza Kraków, której opis znaleźć można klikając w link: https://oaza.sos.pl/leczenie-uzaleznien/leczenie-seksoholizmu/.

 

Kategoria: zdrowie psychiczne

Możesz również polubić…