Kiszona młoda kapusta – szatkowana z marchewką, w kawałkach z miodem i kiszona w całości

Kiszenie młodych warzyw to obecnie jeden z trendów w dom owej kuchni. Kisić możemy w zasadzie cały rok. Dostęp do odpowiednich warzyw zależy jednak od pory roku. Najlepiej więc kisić sezonowo. Powoli wchodzimy w okres kiedy w sklepach i na targach pojawia się młoda kapusta. Zazwyczaj jest ona bowiem dostępna od maja do sierpnia. Jej smak w odróżnieniu od dojrzałej kapusty jest subtelniejszy i charakteryzuje go pewnego rodzaju słodycz. Młoda kapusta ma też bardziej kruche liście. Poza tym zawiera jeszcze więcej witaminy C niż kapusta dojrzała. Jest warzywem, które idealnie nadaje się do kiszenia. Można ją ukisić poszatkowaną , w większych kawałkach lub całą główkę. A oto 3 przykłady jak to zrobić:

Przepis na poszatkowaną młodą kapustę, kiszoną z dodatkiem marchewki

Składniki:

  • młoda kapusta (ok. 2,5-3kg)
  • marchew (2-3 sztuki)
  • kminek (2 łyżeczki)
  • sól

Kapustę oczyszczamy z zewnętrznych liści i dość drobno szatkujemy. Marchewkę ścieramy na tarce i mieszamy w dużej misce z kapustą, kminkiem oraz z 3 łyżkami soli. Ugniatamy, a następnie przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciemne miejsce do czasu aż puści sok. Mniej więcej po godzinie przekładamy do dużego słoja i jeszcze dodatkowo ugniatamy dłonią lub ubijamy tłuczkiem. Następnie odstawiamy na kilka dni. Około 2-3 dnia rozpocznie się fermentacja. Należy wtedy co jakiś czas przebijać kapustę np. trzonkiem łyżki, żeby uwalniać gazy. Po kolejnych 3-4 dniach proces fermentacji się zakończy i kapusta gotowa będzie do spożycia.

Przepis na kawałki młodej kapusty kiszone z miodem

Składniki:

  • młoda kapusta (2 małe główki)
  • korzeń chrzanu
  • gałązki kopru
  • nasiona kminku
  • solanka (1 łyżka soli na litr wody)
  • 4-5 łyżek płynnego miodu (np. wielokwiatowego)

Główki kapusty czyścimy z zewnętrznych liści i kroimy na 8 części. Obrany kawałek chrzanu kroimy w paseczki. Umieszczamy kapustę w słoikach, dosypujemy nasiona kminku i dodajemy paski chrzanu oraz gałązki kopru. Miód rozpuszczamy w ugotowanej i trochę przestudzonej solance. Zalewamy warzywa, szczelnie zakręcamy i odstawiamy. Fermentującą kapustę warto codziennie zamieszać. Najsmaczniejsza jest kapusta, która odstawiona była na około tydzień.

Przepis na główkę młodej kapusty kiszoną w całości

Kiszenie całej główki kapusty to specjalność bałkańska. Bardzo popularna jest m.in. w Chorwacji. Liście młodej kapusty ukiszonej w ten sposób będą idealne np. do przyrządzenia gołąbków. Są również bardzo smaczne samodzielnie. Przygotowując kapustę należy wykroić jej głąb i w to miejsce wsypać część soli. Następnie umieścić w beczce lub odpowiednio dużym słoju. Główkę kapusty zalewamy ugotowaną i ostudzoną solanką czyli wodą z solą (mniej więcej 1 łyżka soli na litr wody). Naczynie szczelnie zamykamy i odstawiamy. Zalewę warto codziennie zamieszać. Po około 9 dniach kapusta powinna być gotowa.

Możesz również polubić…