Krwinki czerwone a może białe?

Wizyta u lekarza, plik kartek, recepty, zalecenia a co najważniejsze skierowanie. Zlecenie na badanie krwi. Czasem warto profilaktycznie wykonać badania, by upewnić się, że nic złego w naszym organizmie się nie dzieje. Na co zwrócić uwagę? Wiele mówi morfologia krwi.

Co to jest morfologia?

W kilku słowach warto wyjaśnić, czym jest krew. Zawiesina krwinek czerwonych, białych oaz płytek krwi w osoczu. Badanie, które bada poziom poszczególnych frakcji to oczywiście morfologia krwi, badanie jest bardzo popularne, polega na analizie ilościowej i jakościowej.

Sposób pobierania krwi.

Badanie jest praktycznie niebolesne, poza lekkim ukłuciem igły. Z żyły pobierana jest krew, niewielka ilość, zaledwie 5ml do specjalnych sterylnych probówek zawierających EDTA. Nie słyszałeś nigdy, co to jest? Nic więcej jak substancja, która zapobiega krzepnięciu pobranej krwi.

Przygotowanie do badania

Proste badanie, które szybko jest wykonywane w każdym laboratorium. Wystarczy by przyjść na czczo, 8 godzin przed badaniem. Lekarze często zalecają, by pacjent przed badaniem unikał nadmiernego wysiłku fizycznego, a także by długo nie przebywał w pozycji stojącej. Warto uważać, gdyż często w laboratoriach pojawiają się błędy, zanim wpadniemy w panikę należy badanie powtórzyć i udać się do lekarza, który wystawił skierowanie.
Morfologia wykonywana jest profilaktycznie, pozwala ogólnie ocenić gospodarkę wodną naszego organizmu. Przeciwwskazań nie ma.
Odbierając wynik zobaczymy wypis poszczególnych elementów. Badanie z krwi zawiera wiele pozycji.
Krwinki czerwone, erytrocyty (RBC) – odgrywają bardzo kluczową rolę w transporcie tleny z płuc do wszystkich tkanek całego organizmu, a także pomagają przetransportować dwutlenek węgla z tkanek do płuc, gdzie następnie zostaje wydalony do powietrza atmosferycznego.
Krwinki białe, leukocyty (WBC) – prawidłowy poziom ich w organizmie ma wpływ na naszą odporność. Zwalczają patogeny, bakterie i wirusy.
Płytki krwi, trombocyty (PLT) – mają udział w krzepnięciu krwi.
Powyższe elementy, to tylko kilka wskaźników spośród wielu innych, które mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Nieprawidłowy wynik może świadczyć często o bardzo poważnej chorobie. Z tego też powodu warto przeanalizować każdy podpunkt, by nic nie przeoczyć. Często badanie krwi chroni nas przed zaawansowanym rozwojem, niebezpiecznych dla naszego organizm, chorób. Zanim podejmiesz walkę z zawyżonymi lub obniżonymi wynikami warto morfologię krwi powtórzyć ponownie.

 

Możesz również polubić…