Nie szczepimy to się leczymy

Czy Tobie też grozi niebezpieczeństwo? Jest to możliwe, szczególnie jednak narażone na choroby są najmłodsi. Niestety nie ma dnia bez możliwości zarażenia się nieprzyjemną bakterią, wirusem czy innym szkodliwym dla nas „robakiem”.

Choroby najbardziej zaraźliwe przechodzą głównie maluchy, dlatego też nazywane są chorobami wieku dziecięcego. Czy każde dziecko jest narażone, przeważnie, oczywiście, większe szanse jednak mają dzieci uczęszczające do żłobków, przedszkoli czy też szkół. Nie jest to jednak jedyna groźna informacja. Chorób tych muszą się bardzo wystrzegać osoby w wieku dorosłym, a głównie osoby starsze i przewlekle chore. Nigdy nie ma gwarancji, że raz przebyta choroba nie pojawi się ponownie.

Wielu rodziców, by wystrzec choroby dziecięcej w wieku dorosłym, próbuje swoje pociechy wystawić na działanie wirusów. Nie jest jednak to dobra praktyka, nigdy nie wiadomo kiedy pojawią się jakieś powikłania. By uniknąć zarażenia, a na pewno zmniejszyć negatywne skutki warto poddać swoje dziecko szczepieniom ochronnym.

Choroby zakaźne wieku dziecięcego

Ospa wietrzna – wywoływana jest przez wirusa ospy. Ospę przechodzą gównie dzieci, jednak wirus, który przetrwa w organizmie, u dorosłych wywołuje półpasiec. Objawy dla tej choroby są bardzo charakterystyczne, swędząca wysypka, po niej następuje gwałtowny rozwój choroby. Wirus rozprzestrzenia się bardzo szybko, inne objawy to gorączka, bóle głowy, mięśni i brzucha. Podczas wystąpienia tej choroby warto wystrzegać się powikłań, często są one niebezpieczne nie tylko dla naszego zdrowia, ale i życia. Szczególnie narażone są noworodki, kobiety w ciąży, osoby starsze i te, które mają obniżoną odporność.

Odra – choroba, która wywołana jest przez RNA-wirusy. Najbardziej narażone są dzieci, które przebywają w dużych skupiskach, jak szkoły, przedszkola. Do charakterystyczny objawów odry można zaliczyć gorączkę i charakterystyczną wysypkę. Podczas wystąpienia tego wirusa w naszym organizmie pojawia się także kaszel, katar, zapalenie spojówek. Szczególnie uważać muszą osoby chore na serce, dla nich może to być nawet choroba śmiertelna.

Świnka – jest to zakażenie wirusowe, nagminne zapalenie przyusznic. Podczas wystąpienia tej choroby pojawiają się charakterystyczne objawy jak obrzęk ślinianek, gorączka, dreszcze, osłabienie.

To nie wszystkie przypadki chorób zakaźnych, można ich wymienić wiele więcej. Warto pamiętać, że powikłań można się wystrzec, lecz coraz popularniejsza moda na nieszczepienie dzieci sprzyja rozwojowi wielu wirusów, które niebezpieczne są dla naszego życia. Choroby zakaźne wieku dziecięcego są bolączką wielu rodziców.

 

Możesz również polubić…