Podstępna choroba

Chore oczy to jeden z największych problemów każdego człowieka. Czy wiesz jak dbać o swój wzrok, by nie nabawić się niebezpiecznych powikłań? W kilku słowach zastanówmy się czy jaskra, podstępna i przebiegła choroba może skomplikować życie. Nasze rozmyślania rozpocznijmy od nakreślenia w kilku słowach czym jest jaska.

Jaskra – co to jest?

Choroba, która uszkadza nerw wzrokowy, stopniowo doprowadza do pogorszenia i całkowitej utraty wzroku. Niestety jest to nadal nasz dość trudny przeciwnik, gdyż w przeciwieństwie do wielu innych chorób długo rozwija się powoli, a objawy nie są widoczne.

Jak działa?

Stwierdzając ogólnie uszkadza nerw wzrokowy, jednak to pojęcie wiele nie wyjaśnia. Warto przyjrzeć się zdrowej gałce ocznej, w niej przejrzysta ciecz wodnista krąży wewnątrz przedniej komory oka, prawidłowe działanie oka zapewnia odpowiedni poziom wodnistej cieczy, zapewnia ona odpowiednie ciśnienie. Choroba, jaką jest jaskra upośledza pracę narządu oka poprzez zaburzenie przepływu cieczy. Charakterystyczne jest gromadzenie się cieczy, w oku powstaje wysokie ciśnienie, a to stopniowo uszkadza nerw wzrokowy.

Przyczyny jaskra

Historia choroby jest długa i zaawansowana, wiele sposobów leczenia pozwala pacjentom wcześniej czy później wrócić do zdrowia. Za podstawową przyczynę jaskry uważa się wysokie ciśnienie w gałce ocznej. Jednak istnieje spore grono osób szczególnie narażonych na jaskrę. W pierwszej kolejności są oczywiście cukrzycy, osoby, które cierpią na miażdżycę i hiperlipidermię, krótkowidzów z wadą poniżej 4 dioptrii, migrenowcy, osoby narażone na stres, migrenowcy a co ważne także osoby, które posiadają wysokie ciśnienie tętnicze.
Medycyna wyróżnia kilka rodzajów tej choroby, jednak najpopularniejszą odmianą oczywiści jest Jaskra pierwotna otwartego kąta.

Objawy jaskry

Warto co jakiś czas sprawdzić swoje oczy, by wykluczyć początki wielu chorób. Objawy jaskra ma bardzo popularne wśród innych chorób, często pojawiają się, gdy nasze oko uległo wielkiemu zniszczeniu. Co może nas zaniepokoić? Widzenie tzw. aureoli wokół światła, pogorszenie wzorku, zaczerwienieniem oka, nudności, wymioty, silny ból oka, zwężone pole widzenia.

Doszukiwać się można wielu przyczyny jaskra. Jednak najważniejsza jest obserwacja własnego organizmu, czasem niewielki sygnał jest początkiem długiej drogi, walki o własne zdrowie a często nawet życie. Zwróćmy swoje oczy także na dzieci, które są nieświadome problemów zdrowotnych. Pogoda ducha pomoże wielu osobom przetrwać trudny czas.

 

Możesz również polubić…