Spowolnić upływ czasu, czyli o zmarszczkach słów kilka

Powstawanie zmarszczek jest naturalnym biegiem rzeczy i prędzej czy później odciśnie piętno na cerze każdego z nas. Wszelkie dostępne na rynku preparaty, których twórcy deklarują usuwanie zmarszczek, tak naprawdę nie mają takiej mocy. Całe szczęście kosmetyka przychodzi nam ze skuteczną pomocą. Dzięki różnego rodzaju profilaktycznym zabiegom, procesy starzenia skóry mogą zostać cofnięte nawet o 15 lat, a wygładzanie zmarszczek jest na porządku dziennym.

Rodzaje zmarszczek

Gdy zmarszczki już się pojawiły, kosmetyka oferuje różne zabiegi, które dobiera się w zależności od podłoża powstania zmarszczek. Wyróżnia się cztery główne grupy i określenie przynależności do którejś z nich jest kluczowe, gdy chcemy rozpocząć wygładzanie zmarszczek. Pierwsze to zmarszczki mimiczne, które powstają w miejscach ruchu mięśni twarzy. Kolejne, posłoneczne, są efektem nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne i mogą im towarzyszyć przebarwienia. Zmarszczki senne powstają, gdy mamy w zwyczaju spać w niekorzystnej dla skóry twarzy pozycji, na przykład na brzuchu. I wreszcie zmarszczki grawitacyjne. Skóra z biegiem czasu traci gęstość i coraz trudniej jej się przeciwstawić sile grawitacji.

Lwy i marionetki – o co chodzi?

Często operuje się potocznymi określeniami, które zależą od tego, gdzie zmarszczki są usytuowane. Lwia zmarszczka tworzy się między brwiami. Kurze łapki znajdują się w zewnętrznych kącikach oczu, a tworzą się wskutek pracy mięśni zlokalizowanych wokół oka. Zmarszczki marionetki to bruzda ciągnąca się od kącików ust do brody, a powstają wskutek działania grawitacji. Zmarszczki palacza pojawiają się wokół ust, wskutek pracy znajdujących się tam mięśni. Zmarszczki królicze pojawiają się najczęściej w wieku dojrzałym i są zlokalizowane po bokach nosa. Warto mieć te określenia w pamięci, gdy wybieramy się do specjalisty na wygładzanie zmarszczek.

Zabiegi

Kosmetyka oferuje różne rozwiązania na problemy cery związane z upływem czasu. Wciąż sporą popularnością cieszy się wygładzanie zmarszczek botoksem. Toksynę botulinową wstrzykuje się w obrębie zmarszczek mimicznych. Ma ona za zadanie zablokowanie przepływu impulsów pomiędzy nerwami i mięśniami, co skutkuje rozluźnieniem danej partii skóry i wygładzeniem zmarszczki. Kolejną metodą jest użycie kwasu hialuronowego. Jest to naturalnie występująca w organizmie substancja. W celu pozbycia się zmarszczek, kwas hialuronowy zostaje wstrzyknięty podskórnie cienką igłą, gdzie może rozpocząć swoje zbawienne działanie. Zmarszczki możemy redukować także laserowo, lub za pomocą mezoterapii igłowej. Sposobów jest wiele, współczesna kosmetyka dba o to, by upływ czasu był dla nas powodem do dumy, a nie źródłem zakłopotania.

 

Możesz również polubić…