Turystyka na rowerze elektrycznym – jak się przygotować?

Rosnąca świadomość w zakresie konieczności dbania o dobrą kondycję zachęca coraz więcej osób do zwiększania aktywności fizycznej. Efektem tego jest m.in. popularyzacja turystyki rowerowej, gdyż w doskonały sposób łączy ona przyjemne z pożytecznym. Można ją uprawiać, korzystając z roweru elektrycznego, który w porównaniu do klasycznego odpowiednika pozwala pokonać znacznie większe odległości przy podobnym wysiłku. Do dłuższej wycieczki eBikiem trzeba jednak odpowiednio się przygotować i w artykule znajdziesz związane z tym wskazówki.

Planowanie dłuższych wycieczek eBikiem zaczyna się już na etapie…zakupu roweru!

Wynika to z faktu, że poszczególne modele jednośladów różnią się pod kątem konstrukcji i wyposażenia. Z tego powodu specjaliści naszego sklepu rowerowego radzą, aby planować podróże turystyczne już na etapie zakupu eBików.

Gdy chcesz poruszać się głównie po drogach utwardzonych, wybór turystycznego roweru elektrycznego powinien Cię w pełni usatysfakcjonować. Jeśli jednak wolisz długie wyprawy w trudnym terenie, postaw na model górski. W tym drugim przypadku zwróć także uwagę na opony – powinny gwarantować stabilność prowadzenia jednośladu w każdych warunkach.

Pod kątem turystyki rowerowej ważny jest także dobór odpowiedniego jednośladu typu eBike pod kątem:

– wielkości oraz geometrii ramy – należy dopasować ją do wzrostu oraz preferencji, aby długa podróż była komfortowa i bezpieczna dla zdrowia

– pojemności baterii, która przekłada się na zasięg roweru elektrycznego,

– mocy silnika.

Przygotowania do długiej wycieczki rowerem elektrycznym – o czym należy pamiętać?

Kiedy już wyposażysz się w odpowiedni eBike pamiętaj, aby oswoić się z nim przed wyjazdem na pierwszą dłuższą wycieczkę. Jak wyjaśniają specjaliści naszego sklepu, dzięki temu ustalisz najwygodniejszą dla siebie pozycję na siodełku oraz zapoznasz się z możliwościami roweru elektrycznego. Dodatkowo upewnisz się, czy wszystko działa poprawnie – może będzie konieczna wizyta w serwisie rowerowym np. w celu wyregulowania przerzutek.

Po zrobieniu tego wszystkiego będziesz gotów na rozpoczęcie przygotowań do pierwszej dalszej wyprawy eBikiem. Proces ten powinien obejmować:

– zamówienie w sklepie rowerowym dobrej odzieży oraz niezbędnych akcesoriów,

– zaplanowanie trasy przejazdu rowerem elektrycznym,

– pakowanie.

Jakie wyposażenie przyda się na wycieczce rowerem elektrycznym?

Jest to kluczowy etap przygotowywania się do wycieczki rowerowej. Co ważne, jest równie istotny zarówno dla osób wykorzystujących rowery elektryczne, jak i klasyczne. Podstawę stanowi wybór odpowiedniej odzieży, którą najlepiej zamawiać w dobrych sklepach. Powinna zapewniać wysoki komfort termiczny w każdej temperaturze oraz ochronę przed wiatrem i ewentualnym deszczem.

Z kolei biorąc pod uwagę dodatkowe wyposażenie rowerowe, na wycieczce powinieneś mieć:

– kask,

– przednie i tyle oświetlenie roweru elektrycznego (jeśli masz tylko odblaski, zaopatrz się również w lampki LED),

– bidon,

– zestaw naprawczy do opon,

– różnego rodzaju uchwyty m.in. na telefon czy do powieszenia na eBiku dodatkowego bagażu.

Planowanie trasy wycieczki rowerem elektrycznym

Na tym etapie przygotowywania do wycieczki przede wszystkim pamiętaj o ograniczeniu, jakim jest orientacyjny zasięg Twojego jednośladu. Na rowerze elektrycznym da się oczywiście normalnie jechać bez wspomagania silnikiem, ale będzie się to wiązać z dużo większym wysiłkiem. Jeśli akumulator wyczerpie się daleko od celu podróży, jej ukończenie może stać się sporym wyzwaniem.

Dobierając długość wycieczki eBikiem, weź pod uwagę swoją kondycję fizyczną. Do tego gdy brakuje Ci doświadczenia, unikaj jazdy w trudnym terenie, gdyż możesz zniechęcić się do rozwijania pasji rowerowej. Jednocześnie dobrą praktyką planowania takich podróży jest uwzględnianie sklepów na trasie – szczególnie gdy wybierasz się poza miasto. Dzięki temu w razie potrzeby zawsze będziesz mógł zaopatrzyć się np. w dodatkowy prowiant czy wodę.

Pakowanie się na wycieczkę rowerem elektrycznym

Przede wszystkim weź ze sobą odpowiednią ilość prowiantu oraz płynów. Przygotuj się też się na zmianę pogody, zabierając dodatkową odzież. Jednocześnie niezależnie od Twoich umiejętności jazdy na rowerze elektrycznym, zabierz ze sobą apteczkę.

Na koniec ważna rada specjalistów naszego sklepu – pakując rzeczy do toreb rowerowych, pamiętaj o odpowiednim rozłożeniu masy na eBiku. Przeciążając go z jednej strony, trudniej będzie Ci zachować równowagę podczas jazdy.

Możesz również polubić…