Uroda a upływ czasu

Chcielibyśmy jak najdłużej zachować młody wygląd. Mimo, iż obecne trendy promują wszystko, co naturalne, natura nie zawsze jest naszym sprzymierzeńcem. Procesy starzenia skóry zaczynają postępować już po 25. roku życia. Czynniki genetyczne i środowiskowe wywołują mniej lub bardziej widoczne ubytki w gęstości włosów. Jednak tam, gdzie natura się od nas odwraca, wkracza nauka, uwzględniając nasze najróżniejsze potrzeby, takie jak szeroko pojęta regeneracja organizmu.

Zbawienny składnik

W pewnym wieku, w szczególności kobiety, zaczyna dręczyć jedno pragnienie: odbudowa organizmu. I tu rozpoczyna się rola nauki. Syntetycznie pozyskiwane peptydy w medycynie estetycznej uzyskują coraz większą popularność. Są to związki chemiczne powstające poprzez połączenie cząstek aminokwasów wiązaniem peptydowym. W porównaniu do innych znanych wcześniej substancji, peptydy mają zdolność wnikania w skórę o wiele głębiej, ponieważ ich budowa cząsteczkowa to umożliwia. Substancja ta może zastępować składniki, których skóra produkuje już za mało, albo może stymulować wydzielanie poszczególnych substancji, bez których regeneracja organizmu, a w szczególności skóry, byłaby co najmniej utrudniona.

Podział peptyd

Peptydy w medycynie dzielimy na trzy grupy. Sygnałowe – pobudzają produkcję kolagenu i elastyny poprzez stymulację fibroblastów. Dzięki temu nie tylko zmniejszają się zmarszczki, ale też przyspieszony zostaje proces gojenia się ran, a skóra jest bardziej elastyczna. Druga grupa to peptydy transportujące, które wnikają w głąb skóry wraz z substancją aktywną, którą mają za zadanie przenieść. Skutkuje to intensyfikacją działania składników aktywnych, stosowanych na przykład w kremach. Trzecią grupą są inhibitory neurotransmiterów, które blokują przepływ impulsów nerwowych do mięśni. Efektem jest rozluźnienie partii mięśni związanych z powstawaniem zmarszczek mimicznych. Działanie to porównuje się z działaniem botoksu, który – w przeciwieństwie do inhibitorów neurotransmiterów – wykazuje działanie toksyczne.

Szerokie zastosowania

Nie tylko dbają o wygładzanie zmarszczek, produkcję kolagenu, czy dostarczanie składników aktywnych w kluczowe partie skóry. Peptydy w medycynie estetycznej są bardzo cenione, ponieważ mają również zdolność rozjaśniania przebarwień na skórze, w tym kłopotliwych plam starczych, a nawet wykazują zdolność do wygładzania cellulitu. Ponadto odbudowa organizmu byłaby niepełna, gdybyśmy nie zwrócili uwagi na włosy. Peptydy działają stymulująco na cebulki włosowe, zagęszczając tym samym damskie i męskie fryzury, dotknięte problemem łysienia. Do tej pory nie wykazano negatywnych właściwości peptyd na zdrowie osób je stosujących. Warto zatem zastanowić się nad doborem nowego kosmetyku pod kątem obecności tego obiecującego składnika, który sprawia, że regeneracja organizmu jest na wyciągnięcie ręki.

 

Możesz również polubić…