Woda wodzie nierówna

Masa dorosłego człowieka to w 60-70 procentach woda. Krew jest w 83 procentach wodą. Na objętość mózgu składa się 75-80 procent wody. Chyba nie trzeba bardziej podkreślać, jak kluczowa jest rola wody w ludzkim organizmie. Ale jaką wodę wyrbać do picia?

Minerały

Wodę butelkowaną można podzielić na dwie kategorie: woda źródlana oraz woda mineralna. Różnią się między sobą zawartością minerałów. W wodzie źródlanej znajdziemy do 500 mg składników mineralnych na jeden litr, natomiast w mineralnej ich zawartość wynosi od 500 do 1000 mg na litr. Powyżej 1000 mg składników mineralnych na litr zawierają w sobie już wody lecznicze. Wszystkie te rodzaje wody nie są uzdatniane przed butelkowaniem, gdyż ich źródła zlokalizowane pod ziemią są naturalnie czyste.

Jaka woda dla kogo?

Woda źródlana zalecana jest do picia w szczególności niemowlętom (woda powinna być dodatkowo przegotowana), dzieciom, osobom starszym, ale również osobom cierpiącym na nadciśnienie, schorzenia nerek i serca. Nie ma jednak zazwyczaj przeciwwskazań, by pił ją każdy, niezależnie od wieku, czy stanu zdrowia. Dodatkową zaletą butelkowanej wody źródlanej jest możliwość wykorzystania jej w kuchni do gotowania, bądź przyrządzenia kawy, czy herbaty, gdy jakość wody z kranu budzi wątpliwości.

Woda mineralna wskazana jest sportowcom, którzy wraz z potem tracą cenne minerały. Z tego samego względu osoby przebywające w ciepłym klimacie powinny pić wodę mineralną. Zaleca się ją także kobietom w ciąży, ze względu na ich podwyższone zapotrzebowanie na wszelkie składniki mineralne, ale też osobom cierpiącym na osteoporozę. Zaletą wód mineralnych jest ich różnorodność – każdy znajdzie coś odpowiedniego dla swoich potrzeb. Jeśli na przykład pijamy na co dzień dużo kawy lub często jesteśmy narażeni na silny stres, odpowiednia będzie woda z wyższą zawartością magnezu. Należy jednak mieć na uwadze, że nadmiar minerałów w organizmie może być szkodliwy, dlatego przy umiarkowanym trybie życia i braku problemów zdrowotnych nie należy spożywać wody mineralnej w nadmiarze.

Czy picie wody może zabić?

Paracelsus mawiał “Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę” i miał absolutną rację. Prawda ta nie oszczędza również wody. Wypicie 6 litrów naraz powoduje zatrucie i śmierć z powodu zbyt dużej ilości wody w organizmie. Na szczęście jednak ciężko spożyć tak ogromną porcję w krótkim czasie. Zazwyczaj trudno nam wypić w ciągu całego dnia zalecane 1, 5 litra, czy to mineralnej, czy źródlanej wody. Dlatego nie strońmy od nawodnienia, by nasz organizm mógł funkcjonować prawidłowo.

 

Możesz również polubić…