Wonne tchnienie

Któż nie uwielbia otulić się mgiełką, którą uważa za swój ideał? Słodkie, cytrusowe, kwiatowe, dymne. Ileż to zapachów porafi zdemaskować ludzkie powonienie. Ale czym właściwie są perfumy?

Przesłanie

Gdy bliskie osoby dają sobie prezenty, często wybór pada na perfumy. Zapach to kwestia na tyle intymna, iż rzeczywiście należy bardzo dobrze znać osobę, by móc wybrać idealnie do niej dopasowaną zawartość flakonu. Choć niektórzy twierdzą, że to ludzie dostosowują swoje zachowanie do perfum. Na przykład osoba niezbyt pewna siebie, przywdziewając intensywny, uwodzicielski zapach, podświadomie staje się bardziej kokieteryjna.

Składniki

Perfumy tworzone są z olejków eterycznych, które pozyskuje się poprzez ekstrakcję lub destylację składników zapachowych z wybranych części roślin lub nawet zwierząt. Obecnie jednak coraz częściej zamiast olejków używa się syntetycznych mieszanek zapachowych. Warto zatem wziąć pod uwagę skład perfum, wybierając prezenty dla ukochanych osób. Przy wyborze koniecznie należy się kierować również nazewnictewm produktu, które wiele mówi. Najbardziej intensywny i trwały zapach znajdziemy pod etykietą Parfum. Następne są odpowiednio: Eau de Parfum (woda perfumowana), Eau de Toilette (woda toaletowa) oraz Eau de Cologne (woda kolońska). Wzmacnianie zapachu zawdzięczane jest chemicznym lub naturalnym środkom. Do chemicznych należą merkaptany i aminy o dużej masie cząsteczkowej, zaś naturalne najczęściej pochodzą od zwierząt, np. piżmo, cywet, ambra.

Akord bazowy

Jest głównym elementem kompozycji zapachowej, zazwyczaj składa się z “cięższych” nut. Te składniki bardzo wolno wydzielają się do otoczenia, dlatego zazwyczaj czujemy je najmniej intensywnie. Jednak potrafią nas zaskoczyć obecnością nawet po paru dniach od użycia pachnidła!

Akord średni

Tworzą go składniki o średniej lotności, zazwyczaj ich zapach jest nieuchwytny. A jednak jest kluczowy dla sukcesu każdego flakoniku, gdyż bez niego akord bazowy i wysoki dzieliłaby aromatyczna przepaść, akord średni idealnie je łączy.

Akord wysoki

Inaczej akord głowy. Jest swoistym handlowcem każdych perfum. Gdy otwieramy flakonik, właśnie on nas uderza. Tworzy pierwsze, intensywne wrażenie. Jednak jak silne i zachwycające nie byłyby jego wonie, szybko się ulatnia, ustępując miejsca dalszym składnikom kompozycj.

Każdy ma swoją nutę

Bez względu na to, czy dopasowujemy zapach do swojego temperamentu, czy ten temperament pragniemy naostrzyć z drobną pomocą czarującej woni, każdy ma tę jedną nutkę perfum, która chwyta go za duszę i ciągnie ku byciu kimś lepszym.

 

Możesz również polubić…