Zmieniamy kolor włosów

Ponad połowa Polek farbuje włosy, a spora część z tej grupy dokonuje tego we własnej łazience. Na szczęście współcześnie dostępne preparaty do koloryzacji są bezpieczne i nie niszczą włosów tak jak było kiedyś.

Rodzaje preparatów do koloryzacji

Przy samodzielnym farbowaniu najważniejszy jest dobór odpowiedniego preparatu. Na większości opakowań znajdziemy trójstopniowy system oznaczania trwałości farby – są to farby zmywalne, półtrwałe i trwałe.

Kolor na chwilę

Środki koloryzujące chwilowo są dobre jeśli chcemy zaszaleć z inną barwą włosów na jedną noc. Dostępne są koloryzujące pianki, żele, lakiery i mascary.
Kosmetyki te nie zawierają amoniaku ani wody utlenionej. Barwnik nie wnika więc do środka włosa, a jedynie osadza się na jego powierzchni, zmywając całkowicie po jednym lub kilku myciach włosów. Nakłada się je zwykle bezpośrednio na włosy, be z konieczności mieszania substancji, jak to miejsce przy farbach. Mascary służą do ozdabiania pojedynczych pasemek rozmaitymi kolorami i zmywają się bez problemu, nawet wodą. Żele i lakiery oprócz koloru nadają też świetliste refleksy, mogą zawierać również substancje pielęgnujące. Pianka daje silniejszy efekt, pokrywa całe włosy kolorową warstwą.

Szampony koloryzujące

Jeśli nie chcemy na stałe zmieniać koloru włosów, a jedynie cieszyć się nim na przykład przez okres trwania wakacji, możemy użyć szamponu koloryzującego, który zmywa się dopiero po kilkunastu myciach. Składniki takiego szamponu wnikają płytko pod powierzchnię włosa, nie zawierają składników silnie działających jak amoniak, ale też nie zmienią nam drastycznie koloru włosów – jedynie mogą pogłębić lub przyciemnić naturalny kolor o kilka tonów. Często szampony takie zawierają również składniki odżywcze, co pozwala jednocześnie nadawać im kolor i pielęgnować je.

Trwała zmiana

Jeśli jesteśmy zdecydowane na to, jaki kolor mają mieć nasze włosy, możemy pomyśleć o farbowaniu. Preparaty, które posiadają na opakowaniu oznaczenie ‘trwała koloryzacja włosów‘ pozwalają na radykalne zmiany koloru: blondynka może stać się brunetką, a rudowłosa blondynką. Farba trwała to także odpowiednie rozwiązanie dla osób, które chcą przykryć pierwsze siwe włosy. Kolor z takich farb wnika bowiem głęboko w strukturę włosa, sprawiając, że nic jej nie zmyje, i przykrywając naturalne włosy aż do ich odrośnięcia. Po użyciu trwałej farby zalecane jest używanie specjalnych szamponów i odzywek, które pozwalają utrzymać przez długi czas lśniący, jednolity kolor.

 

Możesz również polubić…